Celý den ve vlaku, počítání projetých kilometrů a navštívených bonusových míst. To je strategická hra Křížem Krážem

Na konci září proběhl již 12. ročník oblíbené soutěže Křížem Krážem, kde se týmy v rámci jednoho dne snaží nasbírat co nejvíce bodů za ujeté kilometry vlakem a speciální úkoly. Soutěž trvá od půlnoci do půlnoci a pokud chce tým obstát v silné konkurenci (2019 – 101 týmů), musí vše pečlivě předem naplánovat a operativně řešit všechny výzvy (ujetí přípoje na malém nádraží v noci může zcela změnit plán…)

Jeden z týmu 3. oddílu Zdeňka Nováka při soutěži Křížem Krážem 2019, Zdroj: Archiv Skautského střediska Strážci Ostrava

Letos se soutěže zúčastnilo šest ostravských týmů, z toho tři pochází z 3. oddílu Zdeňka Nováka ze Skautského střediska Strážci Ostrava. Tým Fénixové se umístil na 7. místě, jedná se o historicky nejlepší umístění ostravského týmu v historii soutěže. Třeba podotknout, že plán cesty připravil skaut – osmák (13 let) a při srovnání s většinou úspěšných týmů, které vedou dospělí se jedná o respektu hodný výkon! Gratulujeme.

Bodování je navíc docela složité, týmy dostanou body za projetí tratě (1km=1bod) jen napoprvé, resp. při dalším projetí dostanou pouze 50% nebo vůbec nic. Hodnotné body lze získat také za zdolání určitých vrcholů, návštěvu tzn. tajných míst, nebo některých kulturních památek.

Tým Draci z 3. oddílu Zdeňka Nováka při soutěži Křížem Krážem 2019, Zdroj: Archiv Skautského střediska Strážci Ostrava