Skautští vůdci oddychují po táborech na rumunských horách

Skauting, to je rodina na celý život. Tak jak jsme se jako malí poznali v oddílech a na okresních akcích, tak se dnes – když jsme povyrostli – setkáváme a podnikáme spolu nejrůznější podniky.

A dobré vztahy ve vedení oddílů jsou naprosto klíčové pro tvorbu dobrého programu a k vytvoření přátelské atmosféry v oddíle. Vedoucí oddílů se mezi sebou znají v rámci oddílů, ale i v rámci celého okresu, kraje, či dokonce celé republiky. Některé vztahy pak sahají ještě dále – za hranice naší domoviny, či dokonce za hranice Evropy… Tohle všechno skauting nabízí svým členům…

Jako jeden z mnoha příkladů: Od 1. do 11.8. se skautští vůdci Nšo-či (Šenov), Ježour (Plzeň), Šárka (Plzeň), Ent (Ostrava) a Maro (Šenov) vydali na přechod rumunských hor Fagaraš.

Cvičení na hřebeni spolu s našimi novými kamarády z Německa

Rumunsko je krásná země. Ačkoli se člověk musí mít občas trošku na pozoru, řekl bych, že se jedná o zemi bezpečnou. Lidé jsou zde většinou velmi milí a příroda je zde nádherná. Vodu jsme pili přímo z horských pramínků, kterých bylo po cestě dosti a jídlo na celou dobu jsme si nesli na zádech. Dohromady výbava každého z nás čítala okolo 25kg – to už je docela slušný náklad.

Všichni pohromadě

Logisticky byla výprava náročná, kromě složité dopravy vlakem (z Ostravy/Prahy do Sibiu se jede jen s jedním přestupem!) se nám půlka členů výpravy vprostřed cesty oddělila, zatímco se k nám na stejném místě přidal Maro, který poslední kousek cesty sám dostopoval. Maro přijel později, neboť ještě vypomáhal na táboře. Respekt.

Refugiu – mlžné sedlo a LTE připojení

První část výpravy nám počasí přálo – až moc. Teploty se šplhaly přes 30 stupňů Celsia a slunce žhnulo – taky jsme se všichni spálili. V druhé části nás naopak chytla silná bouře (naštěstí přes noc v refugiu) a den silného lijáku. Fagaraš nezklamal a i mlha nás dohnala – chvílemi jsme fakt NIC neviděli…

Scéna: zakopnutí o šňůru od stanu v refugiu, aneb „děravý“ refugiu

Fagaraš určitě všem doporučujeme. Pohoří je to krásné. Nejvyšší vrchol (a zároveň nejvyšší místo Rumunska) je Moldoveanu – 2544mnm.

Hold, něco máme za sebou, ale stále se máme co učit. A také koho. Těšíme se na začátky skautských roků, na družinové schůzky, výpravy, tábory, výlety a puťáky. Těšíme se na dobrodružství, přátelství a nováčky v oddílech. Brzy na viděnou!

PS. pro fajnšmekry profil trasy
PS. pro fajnšmekry profil trasy