Skauti bez lilie – ostravská premiéra

Vraťme se do dob za nacismu a komunismu. Do režimů, pro které byl skauting přesným opakem jejich ideologií, a proto byl také třikrát zakázán. Ve filmu Skauti bez lilie se pamětníci svěřují se svými vzpomínkami na tuto dobu, na rok 1968, „Husákovské dvacetiletí“ a především hovoří o osudech skautů, kteří byli nuceni sloučit se s pionýrem, nevyčnívat z davu a v červeném šátku plnit ideologie režimu. Ale museli se přes tyto zákazy naprosto podřídit pionýrování a komunismu, nebo dokázali zachovat skautské myšlenky, uvnitř stále doufat, že jednou budou moct rudé šátky odhodit, vběhnout do lesa, skočit do řeky, pozorovat motýly, rozdělat na palouku oheň, obléknout si kroj, zazpívat junáckou hymnu, být znovu svobodní? Být znovu a už napořád skauty…

V pátek 19.5. 2017 se v centru PANT konalo promítání tohoto filmu. Poté, co osazenstvo film zhlédlo, přišla na řadu debata s jedním z tvůrců, a to s Tomášem Polenským, který na tvorbě filmu zastával funkci střihače. Prozrazoval především informace o průběhu tvorby filmu, a jeho celkové myšlence.

Na Skauty bez lilie jsem se šla podívat za cílem příjemně stráveného pátečního odpoledne s přáteli a za zjištěním nějaké té informace. Ale zanechalo to ve mně mnohem více, než jsem čekala. Zase mi byla odhalena další stránka skautingu…

 

Akce byla pořádána Roverskými ostravskými večery v prostorách Centra PANT. Dokumentární film nám byl zapůjčen s laskavým svolením Skautského institutu.

Autorka: Lucie Mohylová, středisko Osmačtyřicítka